• https://www.facebook.com/ElbistanliBiyografi/

Coğrafya

Konumu: Elbistan, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Bölümü'nde, Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinin kesiştiği noktada yer almaktadır. Elbistan’ın Kuzeyinde Sivas, Doğusunda Malatya, Güneyinde Ekinözü ve Nurhak, Batısında ise Afşin ve Göksun yer almaktadır.
 

     Rakımı: Elbistan'ın deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 1137 m.dir.

     Yüzölçümü: 2546 km2 dir.

     İklimi: Elbistan’da kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları sıcak ve kurak karasal iklim tipi görülmektedir. Ortalama sıcaklık 10,8 C°, en yüksek sıcaklık 39,5 C° (2001) ve en düşük sıcaklık ise -30,9 C° (1980)'dir. En fazla yağışı ilkbahar ayında alır, ortalama toplam yağış miktarı ise 392,4 mm'dir. Hâkim rüzgâr yönü kuzeybatıdır.

     Bitki örtüsü: Elbistan’da hâkim bitki örtüsü bozkırdır.

     Jeomorfolojisi: Elbistan, etrafı dağlarla çevrili bir ovada kurulu ilçedir.

     a)Dağlar: Doğusunda Kepez dağı uzantıları(2300 m civarı), güney ve güneydoğusunda Nurhak Dağları(3091 m), Batısında Binboğa Dağları(2935 m) ve Şar Dağı(2171 m), Kuzeyinde Hezanlı Dağı(2256 m), Kızılseher Sırtları yer almaktadır.

     b)Ovalar: Elbistan ovası Türkiye’nin dördüncü büyük ovasıdır.

     c)Platolar: Kuzeyinde Sultankorusu yer almaktadır.

     Hidrografyası: Elbistan yeraltı ve yer üstü sularca zengindir. Önemli akarsuları Ceyhan, Söğütlü, Hurman, Sarsap’tır. Sularını denize ulaştırdığı için açık havza özelliğindedir.

     Jeolojisi: Elbistan Ovasının tabanı alüvyonlarla kaplıdır. Linyit, Demir ve Kireç Taşı önemli yer altı zenginliklerini oluşturur. Elbistan aktif fay hattı ile II. derece deprem kuşağındadır. Elbistan'da 587 ve 1114 yıllarındakiler önemli olmak üzere 5-6 deprem olmuştur.

 

Kaynak: Elbistan Kaymakamlığı

REKLAM
ÜYE GİRİŞİ
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret139025