• https://www.facebook.com/ElbistanliBiyografi/

TARİHİ MEKANLAR

KIZ KALESİ

Kale köyünde 150 metrelik bir tepe üstündedir. Adının nereden geldiği ve tarihi bilinmemektedir. A ve B olarak adlandırılan burçlarda kimi kalıntıla ayaktadır. A burcu moloz ve kesme taştan iki katlıdır. Duvardaki kiri deliklerinden katların ahşap örtülü olduğu anlaşılmıştır.

ŞEREFLİ KALESİ

Şerefli köyünün yukarı kısmmdadır, ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Büyük kısmı yok olmuştur.

ÇARŞI CAMİİ (CAMI-I ATIK)

Danişmentler döneminde yapılmıştır. Çok sayıda onarım geçirdiği için orijinal özelliğini kayıp etmiştir.

HİMMET (ÜMMET- HATİB)CAMİİ

Yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber, bazı kaynaklarda Dulkadır Beyi Alaüddevle Bey, tarafından 1500 yılında yaptırıldığı kaydedilmektedir

ÜMMET BABA TÜRBESİ

Türbenin 700 yıllık olduğu sanılmaktadır. İçindeki zattın kimliği kesin olarak bilinmemektedir.

ULU CAMİİ

Osmanlılar tarafından 16 yüzyılda yapılmıştır. Bu caminin daha önce iki minareli olduğu sanılmaktadır. Bölgenin ayakta kalmış en ciddi tarihi eseridir

SELÇUKLU HAMAMI

Adım Selçuklardan alan hamam yine o dönemde yapıldığı sanılmaktadır. Yanlış onarım sonucunda, hiçbir tarihi özelliği kalmamıştır.

TOPALLI (KURTPİ) HANI

Yazıtopalh köyünün kuzey batısında yer alır. Selçuklar dönemindi yapılmıştır. Dikdörtgen biçiminde olup, kum ve kireç karışımı olup taşta) yapılmıştır. Üç kısımdan meydana gelmiştir. 60.-70 uzunluğunda, 30 -3 metre genişi i ğindedir. Şimdi bu ölçüler bakımsızlıktan azalmıştır, azalmıştır.

KARAHÖYÜK HÖYÜĞÜ

Karahöyük köyünün orta yerinde olan, Hititler döneminde ait bir mezardır 1946-47 yılında Prof. Dr. Tahsin Özgüç ve ekibi tarafından arkeolojik kazı yapılmıştır. Çıkan eserler çevre illerin müzelerindedir.

İZKAFTİL HÖYÜĞÜ

iğde Kasabasında bulunan Hititler ve kommegenler döneminden kaldığı sanılan mezardır. Henüz ciddi bir kazı çalışması yapılmamıştır.

TİL-İ KEBİR HÖYÜĞÜ

Akbayır kasabasında bulunan bir höyüktür. Burada da ciddi oranda kazı yapılmamıştır.

REKLAM
ÜYE GİRİŞİ
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret139023