• https://www.facebook.com/ElbistanliBiyografi/
Prof. Dr. Belgin ÇAKMAK
Belgin ÇAKMAK, Veteriner Hekim Mustafa ÇAKMAK ile Leman ÇAKMAK’ın kızı olarak Elbistan’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Elbistan’da tamamladıktan sonra, 1984 yılında yüksek öğrenime başladığı A.Ü. Ziraat Fakültesi Kültürteknik Bölümü'nü, Haziran 1988 döneminde "bölüm birincisi" olarak bitirdi. Aynı yıl A.Ü. Ziraat Fakültesi Kültürteknik Bölümü'ne "ilk bayan Araştırma Görevlisi" olarak atandı.

1990’da yüksek lisans öğrenimini tamamladı. 1994’de doktora çalışmasını tamamlayarak Doktor ünvanı aldı. 13 Kasım 1997 tarihinde Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü’nde Doçent ünvanı aldı. "Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü’nde Doçent ünvanı alan ilk bayan"dır. 16 Mart 2004’de, Profesör kadrosuna atandı. Hem "kendi bölümünde hem de Türkiye’de Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalında Profesör olan ilk bayan"dır.

Halen A.Ü. Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü'nde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Bilimleri Anabilim Dalı'nda yüksek lisans ve doktora dersi vermiştir. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği’nin üyesidir. Ayrıca, “Kültürteknik Derneği” Başkanlığı görevini yürütmektedir. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fakülte Yönetim Kurulu üyesi de olan Çakmak'ın, yurt içinde ve yurt dışında yayınlanmış çok sayıda eseri bulunmaktadır.
 
  
3263 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
REKLAM
ÜYE GİRİŞİ
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret111183