• https://www.facebook.com/ElbistanliBiyografi/
Prof. Dr. Mehmet Hilmi ERGİNÖZ
1929 yılında Elbistan’da doğdu. 1958 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra önce Elbistan Hükümet Tabipliğine, daha sonra Artvin Hükümet Tabipliğine atandı. 1963 yılında Ankara Hıfzıssıhha Okulu Halk Sağlığı İhtisas kursuna katılarak “1962-1963 yıllarında Ankara’da kızamık durumunu ve bu konuda yapılan faaliyetlerin Halk Sağlığı yönünden değerlendirilmesi” başlıklı tez ile Halk Sağlığı uzmanı unvanını kazandı.

1965 yılında Halk Sağlığı uzmanı olarak Mardin ili sağlık müdür muavini olarak atandı. Mardin ili sosyalleştirme faaliyetlerini tamamlayarak 45 sağlık ocağı ve tüm il sağlık örgütlerinin çalışmalarını değerlendirdi. Mardin ilinde kırsal bölgede aktif trahomlu oranının % 33 ten % 3.6’ya düşürülmesini sağladı. 1967 yılında Kahramanmaraş iline sağlık müdürü olarak atandı. İlin sosyalleştirme alt yapısını kurdu. Bölgenin önde gelen sorunlarından olan kırmızı biber tağşiş edilmesi sorununu sonlandırdı. 1971 yılında Sağlık Bakanlığı müfettişi olarak İstanbul Bölgesinde görevlendirdi. Kolera ve sıtma salgınlarında Urfa ve Adıyaman’da salgınların idari soruşturmasında görev aldı.

1974 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'na Öğretim Görevlisi olarak atandı. 1980 yılında Silivri – Çatalca Eğitim ve Araştırma Bölgesi Sağlık Grubu Başkanı olarak bölgenin kuruluşunu gerçekleştirdi. 1993 yılında İstanbul İl Meclisince onaylanan İstanbul Sağlık Hizmetleri Master Planı'nı hazırladı. 1996 yılında yaş haddinden dolayı emekli olan Erginöz, bir süre sözleşmeli öğretim üyesi olarak İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Halk Sağlığı yüksek lisans ve doktora programında dersler vermiş ve İstanbul Bilim Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim dalı kurucusu olarak da görev yapmıştır.

Prof. Dr. Mehmet Hilmi ERGİNÖZ İstanbul’da Elbistanlılar Derneği'nin kuruluşunu sağlamış ve uzun yıllar başkanlığını yürütmüştür. Elbistan Kültür Eğitim ve Dayanışma Vakfını kurmuş Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

Son olarak ELMUHAY Elbistan Mükrimin Halil Yinanç Aile Vakfının Mütevelli Heyet Başkanlığı görevini yürütmekte olan Erginöz, 26 Kasım 2013 tarihinde İstanbul'da vefat etmiştir.
  
2838 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
REKLAM
ÜYE GİRİŞİ
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret111182